Nina

NinaHistoria Niny przedstawiona przez mamę:

„Nasza córka, Nina, urodziła się jako „skrajny” wcześniak, ważyła mniej niż torebka cukru i zaraz po urodzeniu trafiła na oddział neonatologiczny.  W pierwszych 3 tygodniach życia jej stan był krytyczny, niestabilny, a szanse na przeżycie niewielkie.

Ninka trafiła do inkubatora. Podczas  4-ro miesięcznego pobytu w szpitalu wystąpiły liczne powikłania. Codziennie dowiadywaliśmy się o pogorszeniu jej stanu zdrowia.  Nina miała wewnątrzmaciczne zapalenie płuc,  Sepsę, ciężką zamartwicę, niewydolność jelit, płuc i wątroby, dysplazję oskrzelowo-płucną, niedokrwistość wcześniaczą i retinopatię. Ponadto przeżyła wylew dokomorowy III i IV stopnia oraz wodogłowie pokrwotoczne. Ok. 2 roku życia zdiagnozowano u Niny MPD (Mózgowe porażenie dziecięce) a w rok później Padaczkę lekooporną.

Nina spędziła ponad 3 miesiące w inkubatorze z czego 2,5 miesiąca na oddziale intensywnej terapii oddziału neonatologicznego w Poznaniu.  Córka musiała zostać poddana zabiegowi domknięcia przetrwałego przewodu tętniczego Botalla oraz laseroterapii oczu. Miała częste transfuzje krwi. Ze względu na komunikujące wodogłowie zapadła decyzja o założeniu zastawki i przeszła 2 zabiegi założenia oraz wyciągnięcia komory Rickhama. Na szczęście okazało się, że zastawka jest niepotrzebna.

Organizm Niny był bardzo silny i Nina przeżyła. Jednak m.in. ciężkie zakażenie organizmu i potężny wylew stały się przyczyną Mózgowego Porażenia dziecięcego i to w dość rzadkiej postaci piramidowo-móżdżkowej.

Rehabilitacja Niny rozpoczęła się  już podczas pobytu w szpitalu. Ninka musiała zostać nauczona wszystkiego tego, co zdrowe dzieci potrafią naturalnie, począwszy od odruchu ssania, picia i jedzenia poprzez mówienie,  stawianie kroków i rozumowanie. Głównym problemem Niny jest utrzymanie równowagi stojąc na nóżkach oraz problemy manualne. Córka  jeszcze wymaga pieluchowania, jest częściowo karmiona, ale zaczyna mówić i asekurowana chodzi w łuskach ortopedycznych.

Nina jest bardzo ambitna i wytrwała a przy tym jest wspaniałą, wesołą i zawsze uśmiechniętą 5-latką. Uwielbia przebywać w towarzystwie, jest bardzo kontaktowa, otwarta i nie boi się nikogo i niczego. Uwielbia zajęcia plastyczne oraz zabawy w piasku na placu zabaw. Świetnie radzi sobie z napiętym grafikiem zajęć terapeutycznych. Ninka uczęszcza do specjalnego przedszkola, gdzie codziennie ma rehabilitację oraz pozostaje pod opieką psychologa i logopedy. Popołudniami jeździ na dodatkowe zajęcia fizjoterapeutyczne, psychologiczne, logopedyczne i hipoterapię.

Dzięki regularnym ćwiczeniom, fachowej rehabilitacji i wielospecjalistycznej opiece medycznej Ninka jest na dobrej drodze do samodzielności.

Koszt codziennej rehabilitacji oraz zakup sprzętów i akcesoriów niezbędnych w rehabilitacji Ninki wiąże się z bardzo dużym nakładem finansowym. Ninkę można wesprzeć przekazując jej na konto w Fundacji Wcześniak Rodzice –Rodzicom środki z 1 % podatku. Aby środki trafiły bezpośrednio na subkonto Niny, na rozliczeniu PIT, należy koniecznie podać nr KRS: 0000191989, a w polu Cel szczegółowy wpisać: NINA TOMCZAK.

Za wszelką pomoc dziękujemy i jesteśmy bardzo wdzięczni!

Nina wraz z Rodzicami”

Fundacja Wcześniak Rodzice –Rodzicom
KRS: 0000191989

nr subkonta Niny : 49 1240 6351 1111 0010 4423 7919